Je veľa dôvodov, prečo sa učiť vonku – keď nie pravidelne, tak aspoň občasne. Deti sa vonku učia rady, pretože sú prirodzene zvedavé a vonku majú príležitosť zmysluplne a hravo objavovať a bádať.
Pobyt vonku pôsobí pozitívne na fyzické aj psychické zdravie. Znižuje hladinu stresov a podporuje dobrú náladu u detí aj dospelých. Pri učení sa vonku majú šancu prejaviť sa aj žiaci, ktorí sú v klasickej triede neposední a nesústredení. Žiaci sa učia vlastnou aktivitou, riešia úlohy v skupinách a poznatky neprijímajú pasívne. Zvyšuje sa ich motivácia a vyučovacia hodina sa mení na zážitok myslenia.
Vyskúšali sme to na fyzike so žiakmi 7.B triedy. Zahrali sme si únikovú hru na tému Skupenské premeny. Stali sme sa na chvíľu členmi vedeckého tímu, riešili sme úlohy, priraďovali skupenské premeny k obrázkom, určovali sme exotermické a endotermické deje, vyhľadávali teploty topenia a varu v tabuľkách, zoraďovali sme látky podľa ich teplôt topenia a zisťovali sme možnosť topenia olovených guľôčok v nádobách z rôznych kovov. Vyriešením každej úlohy sme získali kódy, ktoré nám pomohli dešifrovať sejf s ukrytým dôkaz o pôvode Krystalonu.
Úniková hra je zábavná tímová aktivita, pri ktorej hráči riešia rôzne hádanky a úlohy, aby splnili cieľ hry. Môže sa hrať v uzavretej miestnosti alebo vonku, napríklad v meste či v parku. Vonkajšie únikové hry kombinujú logické myslenie s pohybom a objavovaním zaujímavých miest. Hráči spolupracujú podľa hernej mapy. Je to skvelý spôsob, ako stráviť čas s kamarátmi a zároveň si precvičiť hlavu.