• Najčastejšie kladené otázky

• Ktoré dieťa  rodič zapíše do 1.ročníka na školský rok 2023/2024?

Rodič, resp. zákonný zástupca s trvalým pobytom na území SR je povinný prihlásiť do 1.ročníka základnej školy dieťa, ktoré dovŕši do 31. 8. 2023 šiesty rok života.

Táto povinnosť sa viaže na zápis do školy v lokalite, kde má dieťa trvalý pobyt alebo do inej školy vybranej zákonným zástupcom.. Od povinnej školskej dochádzky nemožno nikoho oslobodiť.

Nedodržanie zákonnej prihlasovacej povinnosti dieťaťa k povinnej školskej dochádzke je postihnuteľné ako priestupok podľa § 37 (1) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Ktorá škola musí prijať dieťa a ktorá nie?

Spádová škola je škola v školskom obvode, v ktorom má žiak trvalý pobyt. Riaditeľ spádovej školy prednostne prijíma na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej školy.

Zákonný zástupca pre svoje dieťa môže vybrať aj inú základnú školu, ak ho riaditeľ tejto školy prijme. Riaditeľ školy rozhoduje na základe kapacitných možností školy.

Ako je to s „odkladom nástupu do 1.ročníka“ v roku 2023?

Zákonom č. 245/2008 Z.z. v znení účinnom od 1.1.2021 sa zrušil inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky ako aj inštitút dodatočného odloženia plnenia povinnej školskej dochádzky.  „Odklad“ bol nahradený možnosťou pokračovať v povinnom predprimárnom vzdelávaní. (t.j.: dieťa navštevuje aj naďalej materskú školu a do 1.ročníka nenastúpi)

Rodič/zákonný zástupca je však povinný aj v tomto prípade dieťa do 1.ročníka zapísať, hoci reálne do školy nenastúpi.

Rodič/zákonný zástupca dieťa zapíše do 1.ročníka opäť v nasledujúcom  školskom roku.

Ako má postupovať rodič ktorý chce aby jeho dieťa nastúpilo do 1. ročníka až o rok?

Rodič (zákonný zástupca) požiada riaditeľku materskej školy ktorú jeho dieťa navštevuje o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.  K žiadosti o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania je potrebné doložiť:

- písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie

- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast

- informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia