- Implementácia školského vzdelávacieho programu
- 1.1Tvorba a inovácia školského vzdelávacieho programu školy
- 2.1Zaznamenávanie a spracovanie fotografií, obrázkov a zvuku
- 2.2 Zaznamenávanie a spracovanie filmu
- 2.3Tvorba multimediálnych vzdelávacích prezentácií
- 3.1Podpora projektového vyučovania
- 3.2 Praktická realizácia projektového vyučovania v 1. ročníku
- 3.3 Praktická realizácia projektového vyučovania v 2. ročníku
- 3.4 Praktická realizácia projektového vyučovania v 3. ročníku
- 3.5 Praktická realizácia projektového vyučovania v 4. ročníku
Implementácia školského vzdelávacieho programu
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť
Projekt Implementácia školského vzdelávacieho programu s názvom "Po chodníčkoch našich predkov"do vyučovania na základnej škole
je financovaný z Európskeho sociálneho fondu
v rámci výzvy operačného programu Vzdelávanie, Prioritná os 1 Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy, Opatrenie 1.1 Premena tradičnej školy na modernú
Kód výzvy: OPV-2008/1.1/02-SORO
Východisková situácia
- Žiaci získavajú vedomosti v podobe zovšeobecnených zákonov. Samé nie sú schopné zovšeobecňovať informácie a analyzovať zovšeobecnené zákonitosti v súvislosti s vlastnou skúsenosťou s realitou.
- Učebné osnovy sú postavené tak, že žiak nie je vedený k vysvetľovaniu si jednotlivých javov na základe získavania informácií v rôznych vyučovacích predmetoch.
- Absencia učebných materiálov s problémovými úlohami a úlohami z reálneho sveta s aplikáciou konštruktivistických princípov osvojovania si poznatkov a doterajších životných skúseností detí.
- Neprofesionálne, prevažne spontánne využívanie IKT zo strany učiteľov a žiakov.
- V súčasnosti pedagógovia musia upustiť od zaužívaných postupov, je potrebná zmena tzv. individuálnej koncepcie učiteľa.
- Na škole chýba programový dokument na školskej úrovni, ktorý by prezentoval výučbu na našej základnej škole a špecifikoval jej profiláciu.
Situácia po ukončení realizácie aktivít projektu
- Vytvorený a implementovaný vzdelávací program školy vo väzbe na štátne kurikulum a potreby regiónu.
- Profesionálna realizácia projektového vyučovania s aplikáciou sociálno-konštruktivistických princípov.
- V praxi zavedené tvorivé vzdelávanie žiakov formou riešenia problémových úloh a úloh z reálneho sveta s ohľadom na využitie IKT v 1.-5. ročníku s využitím nových učebných materiálov.
- Vytvorené podmienky pre zvýšenie kľúčových kompetencií žiakov a prípravu žiakov pre potreby vedomostnej spoločnosti.
- Zlepšenie komunikačných schopností žiakov, a to ústne a písomné vyjadrovanie, vysvetľovanie, čítanie s porozumením, vyhľadávanie, uchovávanie, používanie informácií a zvýšenie úrovne využiteľnosti cudzieho jazyka a komunikatívnych zručností v cudzom jazyku.
- Rozvoj kritického myslenia, bádania a konštruktivistických princípov pomocou rozvoja výskumne ladenej koncepcie vzdelávania.
Spôsob realizácie projektu
Prípravná fáza:
- metodické školenia pre učiteľov - koncepčné ozrejmenie pripravovanej zmeny vo vyučovaní,
- medializácia projektu medzi pedagógmi a žiakmi s cieľom homogenizácie postojov k plánovaným zmenám,
- materiálno-technické vybavenie, pomôcky.
Realizačná fáza:
- vytvorenie programových dokumentov na školskej úrovni prezentujúcich podobu výučby na škole a profiláciu školy,
- zorganizovanie sérií školení pre pedagógov zameraných na implementáciu IKT do vzdelávacieho programu školy a realizáciu projektového vyučovania,
- v spolupráci s odbornými garantmi tvorba vzdelávacích modulov, pracovných listov pre žiakov s ohľadom na praktické využitie školských poznatkov a metodických listov pre učiteľov k projektovému vyučovaniu zrozumiteľných aj pre menej tvorivých pedagógov, praktická realizácia projektového vyučovania s využitím nových učebných materiálov v 1. -5. ročníku ZŠ.
Zdôvodnenie vhodnosti realizácie projektu
Pedagogickí pracovníci základnej školy sa potrebujú neustále vzdelávať ohľadom nových trendov a zvyšovať si odbornú kvalifikáciu, aby boli schopní inovovať metódy, formy práce a obsah učiva v súlade so štátnym kurikulom. Pedagogickí pracovníci často musia upustiť od svojich zaužívaných a praxou overených postupov od základu. Školenia pedagogických pracovníkov sú preto ponímané ako kľúčový aspekt možnej efektívnej zmeny dnešnej školy.
Deti 1.-5. ročníka ZŠ sú veľmi vnímavé a schopné absorbovať veľké množstvo informácií. Pred príchodom do vzdelávacieho systému nadobúdajú deti poznatky vlastnou skúsenosťou, po vstupe do inštitúcie, ktorá sa snaží dieťa efektívne rozvíjať sa dieťa v učení preorientováva podľa školou prezentovaných požiadaviek. Ak budeme od dieťaťa požadovať, aby si systém už nadobudnutých skúseností systematizovalo, pomôžeme mu v chápaní sveta okolo. Preto je mimoriadne dôležité venovať sa tvorbe takého edukačného prostredia, ktoré dieťa bude viesť nie k učeniu „vedieť“, ale k učeniu „myslieť“. Vzhľadom na viazanosť detí na najbližší svet chýba v obsahu vzdelávania rešpektovanie obsahového zamerania vzdelávania na lokalitu a región.
Udržateľnosť výsledkov projektu
Vzhľadom k tomu, že myšlienky projektu, spôsob realizácie, výstupy projektu budú zverejnené a sprístupnené formou učebných materiálov, zbierok žiackych prác taktiež na internete, finančná udržateľnosť projektu bude spočívať hlavne v dopĺňaní pomôcok potrebných pri projektovom vyučovaní, čo bude spadať priamo do finančnej kompetencie školy.
Projekt otvorí pre učiteľov i žiakov cestu inovácie vyučovacieho procesu a vytvorené výstupy ako metodické materiály pre učiteľov, pracovné listy pre žiakov k realizácií projektového vyučovania, vzdelávacie moduly, testy, zbierky s problémovými úlohami umožnia skvalitniť vyučovanie na I. a II. stupni základnej školy. Vytvorený učebný materiál bude inšpiráciou aj pre menej tvorivých učiteľov. Bude vytvorený tak, aby poskytoval nielen postup, ale aj argumentáciu a motiváciu pre učiteľa, ako postupovať pri plánovaní, organizácií a realizácií vyučovania. Zabezpečí sa tak dlhodobé využívanie princípov projektu.