• Úlohy výchovného poradcu

Výchovná poradkyňa :     Mgr. Lívia Valentová

Konzultačné hodiny –  Piatok  :   7,30  -    9,30 hod.

Denne  :   7,30  -   7,50 hod.

• Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
          • Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom.
          • V náplni jeho práce je aj sprostredkovávanie prepojenia školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.
          • Náplň práce výchovného poradcu zahŕňa veľmi široké spektrum jeho povinností a úloh. Obsahom jeho práce v škole je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca:
          • s vedením školy
          • s pedagógmi
          • s triednymi učiteľmi
          • so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými, šikanovanými alebo problémovými deťmi, pomáha riešiť problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktami, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania
          • s rodičmi
          • s centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie
          • s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny - so sociálnou kuratelou (v súvislosti so sociálno-patologickými javmi)
          • s  políciou (pri problémovom správaní, ale aj preventívne pri organizovaní prednášok, besied)
          • so strednými školami (poskytovanie informácií, nábor, prezentácia)
          • Výchovný poradca sa permanentne vzdeláva a zvyšuje si kvalifikáciu.
          • Pomáha pri tvorbe individuálnych vzdelávacích plánov pre žiakov s vývinovými poruchami učenia.
          • Vykonáva príslušnú administratívnu agendu.
          • Realizuje kariérne poradenstvo (organizuje besedy najmä pre žiakov končiacich školu, pomáha ich usmerniť v profesijnej orientácii, sprostredkováva im potrebné množstvo informácií, organizuje pre nich exkurzie do škôl.
          • Vedie evidenciu žiakov končiacich školskú dochádzku v ZŠ a spracováva podklady a prehľady o profesijnej orientácii žiakov.
          • Zodpovedá za predloženie prihlášok riaditeľke školy v súlade so záväznými a vyhláškou danými termínmi a   prihlášky včas odosiela na stredné školy.
          • V prípade neprijatia žiaka na strednú školu pomáha pri reorientácii žiaka a zabezpečuje odoslanie novej prihlášky na školu, kde je možnosť prijatia.
          • Kompletizuje prehľady o umiestnení žiakov.
          • Na evidenciu a spracovanie informácií využíva výpočtovú techniku a programy Proforient.
          • V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa monitoruje zmeny v správaní detí a v prípade podozrenia z fyzického alebo  psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu rieši problém s vedením školy a príslušnými orgánmi.